środa, 12 sierpnia, 2020
Flesch Mazowsza

Miliony dla Raszyna

Marcin Giziński 8 maja, 2017 Wiadomości Brak komentarzy do Miliony dla Raszyna

Władze województwa mazowieckiego oraz wójt Raszyna podpisali umowę, na mocy której do gminy trafi kilkanaście milionów złotych ze środków Unii Europejskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę ścieżek rowerowych, odnowienie zabytkowej Austerii i odrestaurowanie Zespołu Pałacowo–Parkowego w Pęcicach.

Na początku kwietnia przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego oraz Andrzej Zaręba, wójt Raszyna, podpisali dokument potwierdzający przyznanie finansowania dla gminy. Raszyn i Pęcice otrzymają łącznie 11,3 mln zł ze środków Unii Europejskiej.

Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę ścieżek rowerowych, renowację i modernizację zabytkowego budynku Austerii i jego adaptację na centrum integracji społeczno-kulturalnej, a także kompleksową renowację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pęcicach.

Ponad 7 km ścieżek rowerowych

– Dzięki 5,3 mln zł dotacji w Raszynie oddane zostanie do użytku ponad 7 km ścieżek rowerowych – informuje Agnieszka Czachorowska-Jakoniuk z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Rowerzyści będą mogli z nich korzystać już w połowie przyszłego roku. Nowe ścieżki rowerowe powstaną w pasie drogowym ulic: Al. Krakowskiej, Raszyńskiej, Warszawskiej, Stadionowej, Nadrzecznej, Pruszkowskiej, Złote Łany, Górnej oraz Al. Krakowskiej na terenie Warszawy.

Trasy te będą tworzyć spójną sieć transportową, a tym samym ułatwią mieszkańcom komunikację rowerową na terenie gminy.

Renowacja zabytków

Ponad 3,1 mln zł unijnych środków zostanie przeznaczonych na renowację, modernizację i adaptację na centrum integracji społeczno-kulturalnej zabytkowego budynku Austerii mieszczącego się przy Al. Krakowskiej 1. W odrestaurowanym obiekcie będą odbywały się imprezy kulturalne, wieczory poetycko-muzyczne, a także spotkania i prelekcje dotyczące historii Raszyna.

Finansowe wsparcie otrzyma także inny ważny zabytek w naszym regionie – Zespół Pałacowo-Parkowy w Pęcicach. Fundacja Dwór Polski ponad 2,8 mln zł z unijnych funduszy przeznaczy na kompleksową renowację tego zabytku oraz udostępnienie znajdujących się w nim zbiorów.

W Pałacu powstaną m.in.: saloniki poezji i muzyczny, ekspozycje stałe i tymczasowe. Będą odbywały się tu koncerty, recitale muzyczne, widowiska kulturalne, a także aukcje charytatywne.

Kinga Rochalska

Fot. www.funduszedlamazowsza.eu

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.