niedziela, 7 marca, 2021
Flesch Mazowsza

Stare na nowe

Marcin Giziński 3 kwietnia, 2017 Wiadomości Brak komentarzy do Stare na nowe

Postrzegamy nasze miasteczka jako zielone, czyste, ekologiczne. Nie do końca tak jest. Wiele gospodarstw domowych ogrzewanych jest wciąż zatruwającymi atmosferę piecami na węgiel. Trwa akcja wymiany tych pieców na bardziej ekologiczne, gazowe.

W Grodzisku Maz. dofinansowanie sięga 70 proc. Wnioski można składać do 16 września. Jak poinformował Łukasz Kapuściak z Wydziału Środowiska jak do tej pory złożonych zostało około 60 wniosków. O dotację, maksymalnie do 6 tys. zł, mogą ubiegać się właściciele nieruchomości położonych na terenie gminy Grodzisk. Może ona być przyznana jedynie na zakup nowego pieca gazowego lub elektrycznego pod warunkiem zniszczenia starego źródła ciepła. Ubiegać się można tylko na jedną dotację na jeden lokal mieszkalny. Gmina jest przygotowana na wymianę ogółem w blisko 120 gospodarstwach domowych.

Brwinów posiłkuje się Pelletem

Nieco inaczej wygląda sytuacja w gminie Brwinów. Firma Orle przekazała samorządowi 10 palników na Pellet i zobowiązała się bezpłatnie zamontować je w gospodarstwach będących w trudnej sytuacji. Pellet jest to ekologiczne biopaliwo (powstaje z drewna), całkowicie nieszkodliwe dla środowiska dzięki zerowej emisji dwutlenku węgla – jego ilość, emitowana do atmosfery podczas spalania biomasy, jest równa ilości CO2 pochłanianego przez rośliny podczas ich wzrostu.

Urządzenia na pellet mają nie tylko niską emisję gazów, ale także wysoką sprawność, a ze względu na niskie koszty, ogrzewanie nim jest nie tylko ekologiczne, ale również tanie. Ogrzewanie budynków za jego pomocą jest też łatwe, podobnie jak w przypadku bezobsługowych kotłów olejowych. Automatyczny podajnik zapewnia podtrzymywanie w piecu określonej temperatury.

Wymiana kotła (lub samego palnika) nie wymaga zmiany już istniejącej instalacji, a co najważniejsze koszt inwestycji w kocioł zwraca się w kilka sezonów, a w przypadku nagrzewnicy powietrza nawet w jeden sezon.

Brwinów od lat posiłkuje się Pelletem. Z racji rozległości obszaru gaz nie wszędzie dociera.

Wyborem dziesięciu gospodarstw domowych zajmuje się Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Podkowa i Milanówek

Jak poinformował mnie Marcin Bzdyra :

– Z uwagi na fakt, iż Miasto Podkowa Leśna nie dysponuje wolnymi środkami na wymianę pieców starej generacji na nowoczesne, stara się pomóc mieszkańcom poprzez wykorzystanie wszelkich możliwych źródeł zewnętrznych. 10 lutego br Miasto Podkowa Leśna złożyło wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) obejmujący wymianę 12 pieców wśród mieszkańców na nowoczesne piece. Wniosek jest na etapie oceny. Ponadto obecnie trwają prace przygotowawcze do kolejnego aplikowania o środki zewnętrzne (tym razem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego) – w nowym projekcie również będziemy chcieli pomóc mieszkańcom w wymianie źródeł ciepła. Szczegółowe informacje odnośnie drugiego projektu pojawią się na stronie UMPL najpóźniej w połowie przyszłego tygodnia – dodał.

W Milanówku wszelkie wiążące decyzje zostaną podjęte po 15 kwietnia kiedy będzie wiadomo jaką kwotą dotacji z WFOŚiGW miasto będzie dysponowało.

(kf)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.